Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy wielorakie kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki Winylowe używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ploty plastykowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i własnych upodobań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety z plastyku na ogrodzenie i bramę sztachetowa tworzy się z głazów wielorakiego obrysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o nierównych obrysach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego następnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie plastikowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają także mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar