Jumat, 22 April 2016

Nic mocno nie uwydatni projektu trawy ewentualnie rabaty jak niskie żywe plot.

Niezmiernie duże, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania pobliskie domy i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Jeśli wolimy by nasze żywe ogrodzenie było bardzo postawne a jednocześnie cienkie to w cieniu można je uformować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być trudne.

Nic mocno nie uwydatni krawędzi trawy czy tez kwiatów jak małe żywe plot.


W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze mogą dobrze rosnąc w określonych miejscach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zasłonią gołe placki gleby. Poprawnie przycięty mały żywopłot już sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je małe jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie bądź duże zielone ploty wolno pozyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy bywają dużo droższe niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, jednakże jego odmianę Fastigiata Robusta można zostawić samopas.Powinien się błyskawicznie wschodził tudzież oszczędzi filarowy kształt.

Jeśli wasz zakątek jest bardzo zacieniony, należałoby aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre spośród cienioznośnych klasów maja mutacji o złotawych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej przemawiające w słońcu, jednakże nawet w śladu korona drzewa ostają całkiem jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar